A kapszaicin

A kapszaicin a paprikafélékben megtalálható, azok csípősségét okozó vegyület.

A paprika rövid története:

A nemzetség mindegyik faja Közép és Dél-Amerikából származik, de ma már a mérsékelt és a trópusi égövben mindenhol ismerik. Európába Kolumbusz orvosa, Diego Alvarez Chanca hozta 1494-ben, aki Kolumbusz második útján gyűjtötte be és írta le az első nemesítetlen fajokat. Az akkori paprikák nagyon hasonlítottak a mostani díszpaprika típusokra. Afrikába és Ázsiába a spanyol és portugál kereskedők hozták a 16-17. században. A paprikát kezdetben leginkább dísznövényként ismerték, csak lassan hódított teret, mivel azt híresztelték róla, hogy mérgező. Napóleon 1806-ban kontinentális blokádot rendelt el, ezáltal nem volt lehetséges az indiai bors Európába szállítása . A bors helyét a fűszerpaprika váltotta fel, ami még gyógyszerként is bevált különböző betegségek ellen . Csak a 19. században vált kereskedelmi áruvá.

A kapszaicin felfedezése:
A kapszaicint már a 19. században izolálták, elsőként Christian Friedrich Bucholz (nem tiszta formában, teljes alkaloid tartalmat vont ki.) Névadója John Clough Thresh volt, akinek nagy tisztaságban sikerült kivonni. A nevet a nemzettség név ( Capsicum ) után adta.

A kapszaicin fizikai-kémiai tulajdonságai:
A molekula:

Neve:  8-metil-N-vanillil-6-nonénamid,
Színtelen, szagtalan szilárd anyag, azonban, már 65°C-on olvadni kezd. Stabil vegyület, hő, vagy fagyasztás hatására sem sérül meg, tárolása során sem bomlik tovább. Lúgokban, alkoholban, éterben oldódik, de hideg vízben oldhatatlan.

Az erős érzet:
A kapszaicin nem egy különálló 6. íz, amit képesek vagyunk érzékelni, hanem a nyelv érzőidegein hő-, illetve fájdalomingert váltanak ki. Minél több kapszaicint tartalmaz egy paprika, annál csípősebb.

* Élettani hatásai


Azon kívül, hogy ételeinknek erőt és karaktert ad, a kapszaicin számos remek tulajdonsággal rendelkezik.
Kapszaicin és a meghülés
A Kapszaicin izzadás révén hőveszteséget vált ki ( tulajdonképpen elindítja a thermogenezist, ami elindítja a verejtékezést) emiatt a népi gyógyászatban sikerrel alkalmazták a meghűlés kezelésére.
Az acetil szalicilsavat (aszpirin) régóta alkalmazzák a megfázás tüneteinek kezelésére, sajnos a gyomor nyálkahártyája megsínyli a túlzott aszpirin fogyasztást, szerencsére a kapszaicin sikeresen védi a gyomrot az aszpirin káros hatásaitól. Aki keringési rendszere védelmében használ acetil szalicilsavat, különösen érdemes megfontolnia a kapszaicin mértékletes fogyasztását.

* Kapszaicin és a diéta

Már Hőgyes Endre (1847-1906) is megállapította, hogy ez az alkaloid a felelős a nyálkahártyák és bőr ingerlésén kívül a fokozott nyál és gyomornedv termeléséért is. Mivel a szervezetünk több nyálat és gyomornedvet választ ki, gyorsul a tápanyagok emésztése. Sokan azt hiszik, hogy a kapszaicin csípőssége miatt roncsolja gyomor és a belső szervek falát, szerencsére ez az elmélet nem igaz egyrészt mert a kapszaicin nem savas, vagy lúgos, csak vérbőséget okoz és az idegvégződéseket ingerli, másrészt gyomornedvben található mucin védi gyomorfalunkat a különböző káros anyagok, valamint a gyomorsav káros hatásaitól. Azonban ez csak az egyik a kapszaicin ,,anyagcsere gyorsító” hatásának.
A Kapszaicin hő veszteséget vált ki, emiatt a népi gyógyászatban sikerrel alkalmazták a meghűlés kezelésére. Ez a tulajdonság azonban a diétázóknak is nagy segítség lehet, hiszen ilyenkor a nyugalmi energiafelhasználás is növekszik.
A harmadik érv a kapszaicin használatára fogyókúra közben pedig az, hogy fokozza a zsírsav oxidációt (,,zsírégetést”) az úgynevezett UCP proteineken keresztül.
Külön érdekesség, hogy a kísérletben nem volt teljesen szignifikáns az eredmény, ezért további kutatásokat végeztek, rájöttek, hogy a BMI-vel (Test Tömeg Index) kapcsolatban áll a zsírvesztés, azaz minél nagyobb túlsúllyal kezdik el használatát, annál nagyobb testi választ vált ki.
Kapszaicin és a fájdalom
Az anyagcsere befolyásolásán kívül, magyar kutatók figyelték meg először a fájdalomcsillapító hatását is:
Jancsó Miklós, Jancsóné Gábor Aranka és Szolcsányi János elsőként publikáltak
nemzetközi folyóiratban teljes terjedelemben a „kapszaicin deszenzibilizációról” és a kapszaicin neuroszelektív blokkoló hatásáról.
Azaz a kapszaicin nagyobb dózisban alkalmazva, bár csípős, égető érzés, utána, az érzőideg-végződések érzéketlenekké váltak a legerősebb fájdalomkeltő kémiai ingerekkel szemben anélkül, hogy fizikai ingerekkel (mechanikai, elektromos ingerek) szembeni válaszkészségük változott volna. Ez a felfedezés forradalmasította a fájdalomcsillapítást, hiszen az eddig használt készítmények úgy fejtették ki hatásukat, hogy a többi ingert is elnyomták a fájdalmon kívül.

* Kapszaicin és a boldogság

Az emberi szervezet, a kapszaicin hatásának (csípő, égő érzés) ellensúlyozására endorfint szabadít fel. A tudomány mai állása szerint ez a vegyületcsoport felelős a boldogság, az öröm, az elégedettség kialakulásáért. Azonban a túlzott kapszaicin fogyasztás hatására, bár a többi pozitív tulajdonság megmarad, az endorfin kibocsátás mérséklődik, vagy abba is marad.

* Kapszaicin és a rák

A Samuel Oschin Comprehensive Cancer Institute kutatói rákos sejteket (prosztatarák, egereknél idézték elő) kezeltek kapszaicinnel, a kutatás végén megállapították, hogy a kapszaicinnel kezelt állatoknál a tumorsejtek nagymértékben visszahúzódtak, elpusztultak, külön érdekesség, hogy a testi sejtek nem károsodtak a kezelés során.
Madridi kutatók 10 olyan gént is el tudtak különíteni, amelyek csak kapszaicin hatására lettek aktívak. Ekkor a rákos sejtek ,,kazánjai” (mitokondriumai) energia helyett csak hőt kezdtek el termelni. Ez azért nagyon lényeges, mert a rákos sejtek így ,,éhen haltak”.

* Kapszaicin és az egészség

A kapszaicin sikeresen csökkentette a vizsgált személyek vérképében a koleszterin és a triglicerid szintjét.
Ennek hihetetlenül nagy jelentősége van, mivel Magyarországon vezető halálozási ok a keringési rendszerrel kapcsolatba hozható megbetegedések.
Ezenkívül, 2006-ban az American Journal of Clinical Nutrition magazinban ausztrál kutatók azt tették közzé, hogy a vizsgált személyek esetében ugyanaz az étel kisebb inzulinválaszt váltott ki, mint a kapszaicin mentes koszt. A túlzott inzulinválasz, az első lépés a kettes típusú cukorbetegség kialakulásához!

*A népi gyógyászat szerint

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.